BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ko je bio najbolji saveznički tenkista u Drugom svetskom ratu?

Ko je bio najbolji saveznički tenkista u Drugom svetskom ratu?
09.05.2018. god.

 


Sovjetski komandir tenka Dmitrij Lavrinjenko je imao samo nekoliko meseci da dokaže da je najbolji saveznički tenkista Drugog svetskog rata sa 52 odnete pobede. Da je doživeo kraj rata, on bi sa takvom neobičnom efikasnošću svakako bio konkurencija legendarnim nemačkim asovima.

Najefiksaniji tenkovski asovi u Drugom svetskom ratu su bili Nemci sa preko 100 uništenih tenkova, ali i saveznici su imali asove, a među njima je najbolji bio sovjetski tenkista Dmitrij Lavrinjenko.

Velika razlika između Lavrinjenka i tenkovskih asova Trećeg rajha je bila u tome što je većina Nemaca doživela kraj rata, dok je sovjetski tenkista poginuo suviše rano. Dmitrij Lavrinjenko je u prvu borbu stupio u oktobru 1941. godine, a poginuo je krajem decembra iste godine. Za tih dva i po meseca uspeo je da uništi 52 neprijateljska tenka i da tako postane najbolji saveznički tenkista.

Treba reći da su u pobedama nemačkih asova glavnu ulogu igrale njihove nišandžije, dok su komandiri tenkova T-34 sami gađali neprijateljske ciljeve. Jedan od takvih je bio i Dmitrij Lavrinjenko.

Neustrašivi

Dmitrij Lavrinjenko je rođen u selu Bestrašnaja („Neustrašivo“) u Krasnodarskom kraju i borio se u skladu s mestom rođenja – uvek je bez kolebanja ulazio u borbu sa daleko jačim neprijateljem ako je to bilo potrebno.

Dmitrij Lavrinjenko

Na početku Bitke kod Moskve u septembru 1941. godine poručnik Dmitrij Lavrinjenko je komandovao tenkovskim vodom u Četvrtoj tenkovskoj brigadi (11. novembra je to bila Prva gardijska tenkovska brigada) koja je branila sovjetsku prestonicu u čitavoj seriji teških i iscrpljujućih borbi.

Grupa od četiri tenka pod njegovom komandom borila se 6. oktobra 1941. godine protiv nekoliko desetina tenkova Druge tenkovske armije blizu sela Pervij Voin u Orlovskoj oblasti. Nemački tenkovi su se spremali da unište sovjetsku pešadijsku jedinicu kada je pristigao Lavrinjenko. Koristeći faktor iznenađenja sovjetski tenkovi su uništili 15 nemačkih tenkova i omogućili svojim vojnicima da se povuku.

U sličnoj situaciji su Lavrinjenkovi tenkovi spasli četu sovjetskih vojnika naoružanih minobacačima. „Možemo da se ne vratimo živi, ali moramo spasti minobacačku četu. Jesi li razumeo? Napred!“ – tako je vodnik Ponomarenko 
citirao Lavrinjenkove reči.

Lavrinjenko (prvi sleva) sa tenkovskom posadom u oktobru 194.

Lavrinjenko je 5. decembra dobio zvanje Heroja Sovjetskog Saveza za 37 uništenih nemačkih teških, srednjih i lakih tenkova tokom dvomesečnih borbi.

Perfektna taktika

Dmitrij Lavrinjenko se uspešno borio protiv neprijatelja na otvorenom terenu, ali je vešto organizovao i zasede. General Dmitrij Leljušenko se seća: „Poručnik Dmitrij Lavrinjenko je vrlo pažljivo maskirao svoje tenkove postavljajući debla koja liče na cevi tenkovskih topova. Nacisti bi otvorili vatru na te lažne ciljeve. Tako ih je Lavrinjenko namamio da priđu na domet tenkova, a zatim je sa svojih položaja iz zasede otvorio paljbu. Tako je uništio 9 tenkova, 2 topa i mnogo neprijateljskih vojnika“. (D. Leljušenko, „Svitanje pobede“, 1966).

Pre nego što će krenuti u napad Lavrinjenko je uvek detaljno proučavao buduće bojno polje i dobro organizovao izviđanje. Savršeno je koristio prednosti terena, skrivajući tenkove T-34 iza drveća i brežuljaka, da bi se zatim iznenada pojavio na neočekivanom mestu i naneo neprijatelju maksimalnu štetu.

Lavrinjenko je bio poznat i kao izvanredan snajperista. Mogao je precizno da puca iz mnogih vrsta streljačkog oružja. Veština snajperiste mu je dobrodošla i u tenku. Efikasno je pogađao nemačke tenkove na velikoj udaljenosti, ali je više voleo da se približi neprijatelju velikom brzinom na rastojanje od 150-300 metara i da otvori paljbu iz neposredne blizine.

Sovjetski vojnici pored onesposobljenog nacističkog tenka. Bitka kod Moskve.

Sovjetski tenkovski as nikada nije gubio prisebnost i uvek je bio racionalan. Za vreme sovjetske kontraofanzive u bici kod Moskve njegov tenkovski vod je iznenada uništio nemački garnizon u selu Grjadi i tako otvorio put za susedno selo Pokrovsko. Iako je stekao prednost Lavrinjenko je odlučio da je ne iskoristi i to je učinio u pravi čas jer su nemačke rezerve bile spremne da mu preseku odstupnicu.

Dmitrij Lavrinjenko je poginuo 18. decembra 1941. od minobacačke granate kod Volokolamska u Moskovskoj oblasti. Da je sovjetski tenkovski as duže živeo, verovatno bi svojim rekordom ugrozio nemačke asove Kurta Knispela, Martina Šrojfa i Ota Karijusa, kojima se pripisuje po 150 uništenih tenkova.

Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Nikolaj Maksimov/Sputnik / Russia beyond / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »